Bolesti nohou při běhání
Běhání je populární a přirozená forma pohybu, která pomáhá udržovat tělo v kondici, posiluje kardiovaskulární systém a podporuje psychickou pohodu. Bohužel však přináší i určitá rizika, mezi které můžeme zařadit i bolesti nohou. Ty mohou být způsobeny celou řadou faktorů, od nesprávné techniky běhu, přes špatnou obuv až po nadměrné zatížení. V tomto článku vám pomůžeme pochopit nejčastější příčiny bolestí nohou při běhání, způsoby, jak jim předejít, a tipy na jejich řešení.
Příčiny a prevence u bolesti nohou při běhání
Nesprávná běžecká technika
Špatná technika běhu může způsobit nadměrné zatížení kloubů a svalů. Při běhu (zvláště při pravidelném běhání) je důležité dbát na správný postoj, tedy obecně řečeno: nepředklánět se příliš dopředu a dopadat na střed chodidla místo na patu. Špatná technika může vést k bolestem kolen, kotníků, a dokonce i chodidel. Neznamená to však, že by se rekreační běžci měli nechat od běhu odradit tím, že existuje riziko nesprávného běžeckého stylu. Ve výsledku neexistuje jeden správný návod na dobrý způsob běhání, protože každé tělo je jedinečné a vyhovuje mu trochu něco jiného. V případě, že běháte často či na profesionální úrovni a pociťujete obtíže, je určitě na místě navštívit sportovního fyzioterapeuta, který provede diagnostiku běhu a se vším individuálně poradí.
Špatná nebo nevhodná běžecká obuv
Co je vcelku lehce ovlivnitelné a klíčové je výběr obuvi. Špatně zvolená obuv nebo její nedostatečná podpora mohou vést k problémům, jako jsou bolesti pat, Achillových šlach, nebo plantární fasciitida (bolest chodidlové klenby). Doporučuje se vybírat obuv na základě typu došlapu, povrchu, na kterém běháte, a hmotnosti. To platí zejména v případě již pravidelnějšího a dlouhodobého běhání. Pro reakreační běžce je vhodné myslet zejména na dostatečně pružnou a ohebnou podrážku, aby noha měla možnost odvalu chodidla. Zásadní je také především dostatek místa pro prsty, aby mohlo dojít ke kvalitnímu odrazu přes palec.
Nadměrná zátěž a nedostatek regenerace
Začátečníci i pokročilí běžci často podceňují důležitost postupného zvyšování zátěže a dostatečné regenerace. Pokud zvyšujete objem nebo intenzitu běhu příliš rychle, můžete si přivodit přetížení svalů a šlach, což vede k bolestem a zánětům svalů a šlach. Je důležité dbát na informace, které nám tělo poskytuje a vnímat jeho potřeby. Nepodceňovat tedy stav, kdy je tělo unavené a nechat ho dostatečně odpočinout. Zároveň nepodceňovat zahřátí a přípravu tkání na běh, jako jsou protažení a mobilizační cvičení. Krátké dynamické zahřátí před během a statické protažení po něm by mělo být součástí každého běžeckého tréninku.
Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii při bolesti nohou při běhání tyto produkty:
Svalové dysbalance
Svalová nerovnováha, kdy jsou některé svaly silnější a jiné naopak oslabené, může způsobit nesprávné držení těla při běhu a nadměrné zatížení určitých svalových skupin. Typickým problémem bývají nedostatečně zapojené svaly kolem kotníků, které mohou způsobit při náročnějším povrchu či intenzitě např. podvrtnutí či chronické bolesti. Důležité je však nepodceňovat svaly hlubokého stabilizačního systému, které nohám poskytují dostatečnou oporu k pohybu .
Povrch běhu
Běhání na tvrdém povrchu, jako je beton nebo asfalt, může mít negativní vliv na klouby a svaly, což může způsobit bolesti nohou. Naopak běh v terénu nebo po měkkém povrchu může snížit nárazy, ale přináší riziko nestabilních došlapů a možných výronů.
Jak si pomoc od bolesti nohou při běhání?
V akutní fázi mohou pomoci kompresní bandáže, které snižují bolest a případný otok tkání. Oblíbené jsou také masáže a použití pěnového válce, které pomohou uvolnit přetížené svaly a snížit napětí v nohou. Tento postup zlepšuje průtok krve a podporuje rychlejší regeneraci. Pokud bolest trvá déle nebo se opakuje, může vám fyzioterapeut pomoci zjistit příčinu a navrhnout cvičení a postupy pro její odstranění. Za použití různých technik, ať už flossingu, aktivního cvičení, aplikace kineziotejpu, mobilizací se pokusí ukázat tělu jak k běhu přistupovat šetrně a fyziologicky. Pokud vás bolest nutí zastavit nebo snížit tréninkovou zátěž, dbejte na to, abyste se postupně a opatrně vrátili k běhání. Sledujte své tělo a zkuste vnímat, jeho signály. Pokud bolest přetrvává i po odpočinku, nebo pokud je doprovázena otokem, znecitlivěním nebo pocitem nestability, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice