Z důvodu omezení provozu našeho skladu, nelze u přijatých objednávek garantovat ještě letošní doručení.🎄Děkujeme za pochopení a přejeme hezké svátky!🎅

Fyzioterapie inkontinence

Inkontinence, neboli ztráta kontroly nad vyprazdňováním močového měchýře či střev. Téma, které je bohužel v dnešní době stále tak trochu tabu. Jedná se však o velice častý problém, jehož možná řešení v posledních letech nabírají příznivé obrátky. V následujícím článku vám nabídneme náhled na některé z nich.

Co to je inkontinence a proč vzniká?

Neschopnost udržet moč či stolici je problém, se kterým se setkávají zejména lidé v pokročilejším věku. Dle statistik jím trpí spíše ženy. Inkontinence se dělí na močovou a anální, níže se budeme zabývat především inkontinencí moči. Ta má také mnoho typů, a proto je prvním krokem ke zdárné léčbě především diferenciální rozvaha a diagnostika příčiny inkontinence. Dle charakteru úniku moči se inkontinence dělí na typy: stresová (náhlé zvýšení tlaku v oblasti pánevního dna), urgentní (problém s přílišnou aktivací vypuzovacích svalů měchýře), chronická (např. přítomnost obstrukce v močových cestách, která brání efektivnímu vyprázdnění a způsobuje lehké úniky), či inkontinence smíšená.

V první řadě je vhodné navštívit lékaře, který zjistí, zda jsou příčiny úniku strukturálního, funkčního, neurologického či třeba psychogenního charakteru. Nasměruje tak léčbu hned ze začátku správným směrem. V tomto článku bychom se rádi věnovali především inkontinenci funkčního charakteru, tedy situaci, kdy je příčinou problém v oblasti svalů pánevního dna, a to zejména jejich insuficience, která vede k nemožnosti kompletnímu uzavření močové trubice. Velice často k takové situaci může dojít například u žen po porodu, kdy je na pánevní dno po dlouhou dobu vyvíjen enormní tlak, po chirurgických výkonech v oblasti pánve (např. hysterektomie) nebo vlivem některých neurologických diagnóz ovlivňující funkci svalů pánevního dna (RS, Parkinsonova choroba).

periform-vaginal-sonde

Jak lze inkontinenci léčit?

Forma léčby inkontinence je závislá také na stádiu závažnosti inkontinence. Při lehčích formách je nejlepší volbou cíleně vedená fyzioterapie a cvičení zaměřená na aktivitu a harmonizaci práce svalů pánevního dna. Fyzioterapie zaměřená na funkci pánevního dna se při odborném a pravidelném provádění těší velice kladným ohlasům pacientů. V ideálním případě se jedná o komplexní fyzioteraputický přístup, který zahrnuje také práci s posturou a každodenními stereotypy, které pánevní dno ovlivňují. Velice důležité je důkladné vyšetření aktivity a tonu svalů pánevního dna a případných blokád ve funkčně propojených segmentech. Pak už je na daném fyzioterapeutovi, který z přístupů či jejich kombinaci pro daného pacienta na míru vybere.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii inkontinence tyto produkty:

.
.
.
.

Fyzioterapeutické koncepty léčby inkontinence

Fyzioterapeutické koncepty, které pracují s pánevním dnem jsou například metoda Mojžíšové, DNS či klasická Kegelova cvičení. Individuální fyzioterapii lze podpořit i medikamenty, bylinkami, či například akupunkturou. Terapie pomocí vaginální sondy Periform+ Své místo ve fyzioterapii pánevního dna si v dnešní době vydobyla i elektrostimulace. Do této škatulky spadá právě terapie pomocí vaginální sondy. Jedná se o formu jemné elektrostimulace svalů pánevního dna kolem sondy, která je zavedena do pochvy, v případě anální sondy do konečníku. Díky lehkým elektrickým stimulům jsou svaly opakovaně aktivovány, díky čemuž dochází k jejich posílení a stimulaci aktivity a růstu nervových zakončení v oblasti. Efektivita cvičení je tak znásobena. Důležitou součástí je tzv. biofeedback, neboli zpětná vazba, kterou přístroj v průběhu cvičení podává. Lze tak kontrolovat, zda zapojujeme svaly správným způsobem. Fyzioterapií kombinovanou s elektrostimulací lze funkční inkontinenci efektivně léčit a předcházet tak invazivním řešením v případě závažnější formy inkontinence.

 Neen periform plus

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice