Jak na vbočené kotníky?
Vbočené neboli valgózní kotníky (někdy označované jako „kotníky do x“) jsou ortopedickou odchylkou, kdy se kotníky při chůzi nebo vstoje naklání směrem dovnitř. Tento stav je často spojován s nadměrným náklonem a rotací patní kosti, což způsobuje vychýlení vnitřního kotníku směrem dovnitř a dolů a zevního kotníku zevně a nahoru. Toto postavení ovlivňuje i postavení přední části chodidla, které naopak rotuje směrem ven, od střední linie těla. Zatížení chodidel je v takovém případě nefyziologické. Tento typ postavení kotníků může způsobit nepříjemnosti nejen v oblasti chodidel, ale i kolen a dolní části zad.
Ovlivnění postavení kotníků pomocí tejpů:
Pomocí tejpu se snažíme o korekci postavení patní kosti. Tejp vyměříme od zevního kotníku přes plosku nad vnitřní kotník dolní končetiny.
1. Nalepíme kotvu tejpu bez napětí na oblast zevního kotníku.
2. Patní kost pomocí druhé ruky uvedeme do tzv. varózního postavení, tedy do opačnépolohy než je vbočení směrem dovnitř.
3. Tejp vedeme pod patou v napětí 75%.
4. Na vnitřní straně kotníku dolepíme zbytek tejpu volně, bez napětí.
5. Vzhledem k aplikaci na oblast chodidla, je výhodné využít lepidlo pod tejpy ve spreji.
6. Celou aplikaci zopakujeme ještě jednou, další tejp vedeme vedle již aplikovaného tejpu, směrem více do středu chodidla. Je možné zvýšit napětí tejpu až na 100%.
7. To samé zopakujeme na druhé noze.
Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii vbočených kotníků tyto produkty:
Další postup:
Před cvičením je nutné nohu nastimulovat, abychom oslovili receptory a noha tak lépe přijímala další podněty. Toho můžeme dosáhnout např. ježky, chůzí po nerovném povrchu na boso.
Ukázky cvičení:
1. Thera-Band vložíme pod oblast hlavičky palce chodidla, druhý konec do protilehlé ruky a snažíme se udržet trojbodovou oporu chodidla o podložku. Přenášíme veškerou váhu na končetinu s Therabandem, který se nesmí spod chodidla uvolnit. Opakujeme na obě strany několikrát. Koleno, kyčel a břicho je aktivní.
2. Aktivní trojbodové postavení můžeme zkoušet na balančních pomůckách, např. čočkách.