Z důvodu omezení provozu našeho skladu, nelze u přijatých objednávek garantovat ještě letošní doručení.🎄Děkujeme za pochopení a přejeme hezké svátky!🎅

K čemu slouží bederní pás a kdy je vhodné ho využít

Bederní pás je často využívaná rehabilitační pomůcka, k čemu ale vlastně slouží, jak funguje a kdy je vhodné po ní sáhnout? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Bederní pás má sloužit k odlehčení bederní páteře a zpevnění trupu. Jedná se o pasivní pomůcku, která je hojně využívaná jak při sportu, tak při práci či při pooperačních stavech. Pásy jsou konstruované tak, že mají distribuovat část zátěže na břišní svalstvo a chránit tak bederní páteř, která bývá vlivem vyšší zátěže a nesprávných stereotypů přetěžována a je tak častým zdrojem bolesti mnoha lidí v dnešní době. Působí také jako termoizolační pomůcka, udržuje tkáně v teple a brání tak nachlazení dolní části zad. Při správné velikosti a aplikaci pásu také pomáhá pacientovi udržet tělo ve fyziologické postuře, která šetří nadměrně přetěžované oblasti. Jak již však bylo zmíněno, jedná se pouze o pasivní pomůcku, je tedy zapotřebí dbát především na aktivní přístup v případě léčby obtíží v oblasti bederní páteře. Pro mnoho pacientů má bederní pás i velký význam v rámci psychiky, jelikož dodává pocit bezpečí a stability oblasti bederní páteře a břicha, z čehož profitují zejména pacienti po operacích v těchto oblastech.

Stabilizacní-system-trupu

Čemu věnovat pozornost

K využívání bederního pásu je dobré přistupovat s rozumem a pouze do určité míry. Pokud je používán nepřetržitě, je velmi pravděpodobné, že si na něj tělo zvykne a dojde k oslabení svalů, které by naše tělo měly zvládat držet samy. Tím jsou myšleny především hluboké břišní stabilizační svaly, které se podílejí na hlubokém stabilizačním systému trupu. (viz. obrázek 1) Proto je v ideálním případě pás používán v kombinaci s cílenou fyzioterapií směřující k obnově aktivity těchto svalů, mobility a stability trupu. Samozřejmě v případě akutní bolestivé fáze či časném pooperačním stavu může být pás velkým pomocníkem a úlevou pro pacienta i sám o sobě. Cvičit a snažit se tak eliminovat nutnost jeho používání je však nejlepší variantou. V případech, kdy je na tělo vyvíjen enormní tlak, například při zvedání těžkých břemen v rámci sportu či práce, je v ideálním případě používán v kombinaci s dostatečnou edukací ohledně správného a co nejšetrnějšího provádění dané činnosti. V následujícím odstavci si v bodech shrneme, jak je dobré ke svému tělu přistupovat, když zvedáme těžké břemeno, ať už s nebo bez použití bederního pásu.

Bederni-pas-mueller-adjust-to-fit-back-support

Na co dbát při zvedání těžkých břemen? 

1. Správné postavení těla: rovná záda, nohy na šíři boků, kolena nejsou uzamčená, ale mírně pokrčená

2. Aktivita vychází z nohou, nepředkláníme se tedy k předmětu, ale zkusíme se k němu dostat pomocí dřepu nebo podřepu a s rovnými zády se dostaneme zpět do stoje napnutím nohou

3. Dech: nádech nosem do břicha, s výdechem břemeno plynule zvedáme, beze švihu

4. Břemeno přidržujeme co nejblíže u těla

5. Snažíme se zvedat v jedné rovině a nerotovat do stran

.
.
.
.

Jak vybrat vhodný bederní pás?

Pro výběr bederního pásu je nejzásadnější jeho velikost pro obvod pasu, která je vždy udávána v určitém rozmezí, většinou kolem 50ti cm. Proto je vhodné si před nákupem bederní pás vyzkoušet, aby byl pohodlný a pevně přilnul k trupu daného pacienta. V ideálním případě by měl pás být pružný tak, aby pacienta zcela neomezoval v pohybu či při dýchání. Skvělou volbou je například Mueller Adjust-to-Fit Back Brace, který je plně nastavitelný pomocí čtyř popruhů a je vyroben ze speciálního prodyšného materiálu, který zabraňuje nadměrnému pocení.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice