Lymfologie
Lymfologie je lékařský obor zabývající se problematikou a komplexní léčbou lymfedému. Lymfedém se začíná stále více objevovat a skloňovat i mezi nelékařskou veřejností, a proto je důležité tento výraz objasnit.
Lymfatický systém
Lymfatický systém je v lidském těle uložen jen těsně pod kůží. Podobně jako krevní systém je tvořen cévami, v kterých však neproudí krev, nýbrž lymfa. Dalo by se říci, že lymfatický systém je systémem odpadním, jelikož z našeho těla vylučuje vysokomulekulární bílkoviny, které jsou brány jako produkty odpadní. Pohyb lymfy zajišťuje kosterní svalstvo a velmi jemný peristaltický pohyb lymfatických cév. Díky tomu je lymfa (míza) posouvána vpřed. Jakmile však dojde z jakéhokoli důvodu k poruše tohoto transportního systému, začíná se lymfa městnat. Nejčastěji se tomu tak děje právě v dolních končetinách z důvodu nefunkčnímu transportnímu systému, který vede lymfu proti gravitaci. Právě takovéto městnání lymfy je označováno jako lymfedém.
Ukládání lymfy
Když nedojde ke včasnému zákroku a lymfa se znovu nerozpohybuje, dochází k ukládání této lymfy a postupem času se stává lymfedém tužší a hůře se ho člověk zbavuje. Dochází k tzv. fibrotizaci tkáně. Tvar končetin se mění a dochází k jejich deformaci. Další komplikací může být, když takto tuhý lymfedém začne utlačovat i systém nervový a krevní. Dochází k horšímu prokrvení dolních končetin, pocit tíhy a únavy. To může být doprovázeno tvorbou nejrůznějších plísní a zánětů.
Diagnostika
Důležité je věnovat se prevenci a včasné diagnostice tohoto problému. Lymfologie se zabývá právě komplexní léčbou těchto problémů spojených s nedostatečností lymfatického systému. Možnosti léčby jsou: manuální lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž (lymfoven) a kompresivní terapie (kompresivní podkolenky, punčocháče, pažní návleky).