Osteoartróza
Co to je osteoartróza?
Osteoartróza (OA) je degenerativní kloubní onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Toto onemocnění nastává, když chrupavka, která chrání klouby a je jejich nedílnou součástí, postupně degraduje a opotřebovává se. Takový stav vede k bolesti, ztuhlosti a ztrátě pohyblivosti.
Příčiny osteoartrózy
Osteoartróza je komplexní onemocnění, které má různé příčiny a většinou se jedná o kombinaci několika z nich. Mezi hlavní faktory, které přispívají k jejímu rozvoji, patří zejména stárnutí organismu, tedy přirozené opotřebení chrupavky. K degeneraci samozřejmé může přispívat zvýšená a repetitivní zátěž kloubu, dále pak různé úrazy, genetické predispozice či onemocnění, která mohou k poškození chrupavky přispět (autoimunitní, zánětlivá onemocnění). Bohužel nezřídka se setkáváme s artrózou do značné míry vyvolanou obezitou. V takovém případě trpí zejména nosné klouby, tedy především kyčle a kolena.
Příznaky osteoartrózy
Příznaky osteoartrózy se postupně zhoršují a liší se podle toho, které klouby jsou postiženy. Mezi nejčastější symptomy patří bolest v kloubech, která se zhoršuje při pohybu či zátěži. Narozdíl například od artritidy (zánětu přímo v oblasti kloubu), kdy je bolest přítomna zejména v klidu a po rozhýbání segmentu se lepší. Ale i v pokročilejších stádiích artrózy se bolest může objevovat i v klidu. Přítomna je často také ztuhlost a omezení rozsahu pohybu, také způsobena tím, jak se tkáně snaží problémový segment chránit. Nezřídka se objevuje křupání a praskání v kloubu, v pozdějších stádiích může dojít až k deformaci kloubu.
Diagnostika
Pro diagnózu osteoartrózy se obvykle používá kombinace klinického vyšetření, zobrazovacích metod (rentgen, MRI) a někdy i laboratorních testů. Lékař zhodnotí příznaky pacienta a jejich intenzitu, aby určil stupeň poškození kloubů.
Léčba osteoartrózy
Osteoartróza je chronické onemocnění, které nelze zcela vyléčit, ale je možné zmírnit její příznaky a zpomalit progresi. Léčba se zaměřuje na úlevu od bolesti, zlepšení funkce kloubů a prevenci dalšího poškození. Dle doporučení lékaře lze nasadit medikamenty, které mohou pomoci zmírnit bolesti, například nesteroidní antirevmatika, dále pak lze podpořit lubrikaci chrupavky aplikací kyseliny hyaluronové přímo do kloubu.
Zásadní roli však hraje rehabilitace a cvičení. Pravidelný pohyb zlepšuje flexibilitu, posiluje svaly kolem kloubů a tím kloubu pomáhá zvládat zatížení. Pohyb pro kloub je esenciální i z hlediska regenerace a jeho výživy. Fyzioterapeuti mohou pacientům doporučit konkrétní cílené cviky a techniky, které zmírní bolest a zlepší funkčnost kloubů. Pomůžou kloub dostat do fyziologické polohy a zajistit tak jeho ideální zapojení do pohybových vzorců, tak aby byl adekvátně zatěžován. Pravidelný pohyb se také pojí se změnou životního stylu, popřípadě redukcí hmotnosti. Ze studií vychází i pozitivní účinky samotné chůze na progresi OA, konkrétně snížení nutnosti operace endoprotézy u pacientů s OA, kteří navýšili počet kroků, které za den ujdou. (Master a kol., 2022)
Jako doplňkové metody, které pomohou regeneraci kloubu lze zvolit fyzikální léčbu (magnetoterapie, UZ, laser, termoterapii), dále pak masáže, koupele či aplikaci kineziotejpů.
V případech, kdy konzervativní léčba nepřináší dostatečnou úlevu, může být zvážena chirurgická intervence. Mezi možnosti patří artroskopie (částečné odstranění poškozených segmentů chrupavky) či totální náhrada kloubu (endoprotéza). Závěrem je však potřeba říci, že operativní řešení by mělo být až na posledním místě a důraz by měl být kladen především na pohybovou aktivitu pacienta.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice