Osteoartróza kyčelního kloubu

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza nebo také artróza je degenerativní onemocnění, které může postihovat jakékoliv klouby - nejčastěji však velké nosné klouby (kyčel, koleno, rameno), páteř či drobnější klouby končetin (zápěstí, prsty). Ale výjimkou není ani artróza čelistního kloubu. Při tomto onemocnění dochází k postižení kloubní chrupavky spolu s kloubním pouzdrem. Kloubní chrupavka pokrývá povrch kloubů, jejíž cílem je snižovat tření, tlumit nárazy a rozkládat tlak v kloubu. Když je kloubní chrupavka poškozená, dochází ke snižování štěrbiny v kloubu a tvoří se tzv. osteofyty. Osteofyty bychom mohli popsat jako kostní výrůstky, které poté vyvolávají bolest a mohou způsobovat zvukové fenomény při pohybu v kloubu jako je vrzání, praskání nebo různé drásoty.

Osteoartróza kyčelního kloubu

Osteoartróza kyčelního kloubu se odborně nazývá koxartróza. Protože jí trpí především starší populace, možná Vás překvapí, že první známky onemocnění se mohou objevovat již kolem 30. roku života. Například v 50 letech koxartróza trápí až polovinu populace, přičemž s věkem se výskyt onemocnění zvyšuje.

Jaké jsou příčiny osteoartrózy?

Příčin vzniku artrózy může být několik. Mezi rizikové faktory patří nadváha a s tím spojené nadměrné zatěžování kloubu, ale i neadekvátní zátěž způsobená sportem nebo zaměstnáním. Dále sem patří úrazy (vykloubení, zlomeniny…), genetické predispozice, metabolické onemocnění (diabetes, dna…) nebo zánětlivá onemocnění.

Jak se osteoartróza kyčelního kloubu projevuje?

Typickým příznakem je bolest kyčle lokalizovaná do oblasti třísla. Tato bolest je zpočátku při pohybu, po zátěži a s postupem času se objevuje i bolest klidová, která může jedinci narušovat spánek. Pro bolest se mění stereotyp chůze, kdy došlap na bolestivou nohu trvá kratší dobu. Rozsah pohybu v kyčli se snižuje, kdy nejvíce omezená je zpravidla vnitřní rotace. Při pohybech můžeme slyšet či cítit drásoty, vrzání či praskání.

young-man-suffering-back-pain-close-up-2024-12-13-04-29-47-utc

Jak se diagnostikuje osteoartróza?

Již z anamnézy a klinického vyšetření (subjektivní a objektivní příznaky) můžeme mít podezření na osteoartrózu, kterou si poté ozřejmíme zobrazovacími metodami - nejčastěji rentgen a magnetická rezonance (MRI), kde lze vidět poškození kloubní chrupavky, přítomné osteofyty a snížení kloubní štěrbiny.

Jaké jsou možnosti léčby osteoartrózy?

Rozlišujeme léčbu konzervativní, kam by se řadila farmakologická a nefarmakologická léčba, a léčbu operační. Z mého pohledu by na prvním místě měla být léčba konzervativní a při jejím selhání nebo v pokročilém stádiu nemoci přichází v úvahu operační řešení.

Farmakologická léčba

Farmaka se využívají ke snížení symptomů, tedy léky proti bolesti (paracetamol) a proti zánětu (ibuprofen, diklofenak). Na místě jsou i chondroprotektiva ke kloubní výživě, aplikace kyseliny hyaluronové do postiženého kloubu. Hojně využívaný je i obstřik kloubu, u kterého se aplikují kortikoidy ke zklidnění kloubu.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje tyto produkty:

.
.
.
.

Nefarmakologická léčba

Do nefarmakologické léčby patří režimová opatření, čímž mám na mysli redukci váhy v případě nadváhy a obezity, klidový režim v době zánětu a omezení nadměrného zatěžování postiženého kloubu. Tato režimová opatření by měly být doplněna o vhodně vedenou fyzioterapii k udržení rozsahu pohybu, úpravě svalových dysbalancí (uvolnění svalů ve zvýšeném napětí, posílení oslabených svalů a protažení svalů zkrácených), nácviku správných pohybových stereotypů, zvýšení stability a další. Pomocníkem v terapii můžou být tejpy k ovlivnění svalového napětí, pro podporu stability kloubu anebo v případě výskytu otoku se dá aplikovat lymfotaping k jeho snížení.

Operační řešení osteoartrózy kyčelního kloubu

Z výše zmíněného operačního řešení je nejčastější TEP (totální endoprotéza) neboli aloplastika. Při takové operaci je poškozený kloub, jamka a hlavice, nahrazena implantátem, a to buď cementovaným nebo necementovaným. Operace je indikována při výrazným narušení funkce kloubu nebo u velkých bolestí, které omezují kvalitu života jedince.

V níže přiloženém videu vám fyzioterapeutky Mgr. Jitka Kobrová spolu s Bc. Lucií Záhorovou z Rehabilitace Rehasport ukážou, jak efektivně zlepšit pohyblivost kyčelního kloubu.


 
Autorka článku je fyzioterapeutka české ragbyové reprezentace