Z důvodu omezení provozu našeho skladu, nelze u přijatých objednávek garantovat ještě letošní doručení.🎄Děkujeme za pochopení a přejeme hezké svátky!🎅

Patní ostruha a možnosti její léčby

Co je to patní ostruha a jak vzniká?

Patní ostruha, neboli také plantární fasciitida je bolestivý stav, kdy dojde k vytvoření kostního výrůstku na spodní části patní kosti. Tento výrůstek se obvykle tvoří na přední straně paty, kde se plantární fascie (silná vazivová páska tkáně táhnoucí se přes spodní část nohy) připojuje k patní kosti. Při úponu měkkých struktur chodidla k patě vzniká zánět, který se poté může rozvinout až k poškození plantární fascie a přeměně měkkých struktur na kostní útvar (osifikaci). Toto místo je pro vznik chronického zánětu náchylné, vzhledem k velkému tahu na úpon struktur na patní kosti. K chronickému zánětu dochází zejména vlivem dlouhodobějšího přetěžování drobných svalů chodidla a fascie. Může se tak stát při nošení nevhodné obuvi (vysoké podpatky, málo místa pro prsty..), při nadváze, sportu, dlouhodobém stání, svou roli hraje také samozřejmě věk a patologické stereotypy pohybu.

Jak se patní ostruha projevuje?

Hlavním příznakem patní ostruhy je bolest v patě, která je nejintenzivnější při prvních krocích ráno nebo po delším odpočinku. Bolest může být ostrá nebo tupá a často se zhoršuje po dlouhodobém stání nebo fyzické aktivitě. Lokalizace je přímo na patě nebo mírně směrem k vnitřnímu okraji paty.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii patní ostruhy tyto produkty:

.
.
.
.

 Jak lze patní ostruhu léčit?

Rehabilitace patní ostruhy zahrnuje kombinaci konzervativních a fyzikálních terapií zaměřených na zmírnění bolesti, snížení zánětu a zlepšení funkce plantární fascie. V rámci konzervativní léčby je třeba noze dopřát odpočinek, zejména snížení fyzické aktivity, která zhoršuje příznaky. Při velké bolesti lze aplikovat chlad pro její snížení, ať už v podobě gelových sáčků nebo třeba chladícího spreje.  Lze také využít aplikaci protizánětlivých medikamentů. Vhodné je také koupě ideální obuvi a vložek či podpatěnek, které odlehčují patu. Fyzioterapie se především zaměřuje na pravidelné protahování plantární fascie, Achillovy šlachy a lýtkových svalů, což může pomoci zlepšit flexibilitu a snížit napětí. Z dlouhodobého hlediska je pak vhodné pracovat na stereotypech, které mohly přispět k tvorbě diagnózy. Velmi zásadní je práce s chodidlem a jeho fyziologická aktivace. Jako podpůrnou léčbu lze zvolit také aplikaci kineziotapu pro odlehčení paty a redukci bolestivosti. Vhodné je i využití měkkých technik a masáží pro uvolnění chodidla, například i s využitím pomůcek, jako jsou míčky. Pomocníkem může být i například aplikace ultrazvuku, laseru či rázové vlny. V krajních případech lze řešit patní ostruhu i chirurgicky.

Pro praktické ukázky řešení patní ostruhy se můžete podívat na video níže:

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice