Prevence zranění při zimních sportech: 5 tipů

Zimní sporty nabízejí spoustu možností, jak zůstat aktivní i v chladných měsících. Lyžování, snowboarding, běžkování či bruslení patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak si udržet kondici i během zimy. Jedná se o poměrně náročné a zároveň sezónní aktivity, které s sebou samozřejmě nesou i jisté riziko zranění. Proto si v následujícím článku shrneme zásady, které je dobré mít na paměti, jakožto prevenci těchto zranění.

Bezprostřední pohybová příprava před aktivitou

Každé náročnější sportovní aktivitě by mělo v ideálním případě předcházet rozcvičení, zvláště v dnešní době, kdy pravidelné pohybové aktivity v našem životě často bohužel ubývá. Výzkumy ukazují, že správně provedené rozcvičení může výrazně snížit riziko svalových a kloubních zranění, naopak mnohá zranění pramení z nedostatečné či chybějící přípravy. Zahřátí těla zvyšuje pružnost svalových vláken a šlach, postupné rozcvičení pomáhá adaptovat klouby na větší rozsah pohybu než bývá ten, na který jsou klouby v každodenním životě zvyklé. Postupné zahřátí připravuje tělo na fyzickou zátěž, čímž minimalizuje případný šok pro svaly a klouby. Začněte tedy pomalejším tempem, mírným stretchingem a mobilitou celého těla. Nezapomeňte na rotace páteře a na závěr rozcvičky zařaďte dynamické cviky, například výpady, dřepy, podřepy. 

Využití pomůcek pro přípravu před aktivitou

Pokud se chystáte na náročnější a delší aktivitu, nebojte se využít pomůcek, které přípravu mohou efektivně ulehčit. Vhodné může být například využití fasciálních válců, které zahřejí tkáně, pomohou tak odbourat případnou svalovou ztuhlost a mohou také přispět ke zvýšení rozsahu v kloubech. Pokud jste si vědomi, že nějaká oblast Vašeho těla dělá obtíže, je po zranění nebo je méně stabilní, je možné, dle závažnosti, buď využít bandáž, či zkusit danou oblast stabilizačně zatejpovat. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že aplikace kinesiotapu efektivně redukuje případnou bolest a je velmi dobrým pomocníkem v rámci fyzioterapie i při sportu. Na tomto odkazu najdete širokou škálu videonávodů, jak lze kinesiotape aplikovat na různé části těla. Z dlouhodobého hlediska je určitě vhodné se na danou oblast zaměřit v rámci tréninku či navštívit odborníka.

TriggerPoint GRID 1.0 Foam Roller, masážní válec, 33 cm, oranžový_1

Pohyb

Pravidelný pohyb během celého roku zlepšuje svalovou sílu, stabilitu a vytrvalost. Přispívá k lepší kontrole pohybů a snižuje riziko zranění, zejména v oblasti kolen, zad a kloubů, což jsou oblasti, které jsou při zimních sportech často výrazně zatěžovány. Adaptované tkáně také lépe absorbují nárazy a chrání před nadměrným přetížením. Do cvičební jednotky v rámci přípravy na zimní sporty je vhodné zařadit např. cvičení na balančních pomůckách.  Takové cvičení  mimo jiné pomůže stabilizovat struktury kolenních kloubů, které bývají častou oblastí mnohých zranění při zimních sportech. Vhodné jsou sestavy obsahující dřepy, podřepy, případně v kombinaci s rotací trupu v korigovaném postavení na těchto podložkách. Ve své praxi v rámci posílení svalového korzetu kloubů nohou také velmi často využívám pružného odporu, který je dobře dostupný a efektivní i pro domácí cvičení. Skvělým pomocníkem může být Thera-Band . Nezapomínejte ale v rámci přípravy také na trup, ten musí být dostatečně silný a stabilní, aby dokázal tvořit základnu pro pohyb končetin. Pro posílení hlubokého stabilizačního systému trupu lze efektivně využít například oblíbené klouzavé podložky

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje k prevenci zranění tyto produkty:

.
.
.
.

  Regenerace 

Stejně důležitá je však i regenerace, která umožňuje tkáním zotavit se a podporuje dlouhodobou výkonnost. Případné masáže a dostatečný odpočinek pomáhají uvolnit napětí a připravit tělo na další sportovní výkon. Balanc mezi tréninkem a regenerací je klíčový pro udržení kondice a minimalizaci rizika úrazů při zimních sportech. V rámci regenerace po aktivitě lze využít již zmíněných fasciálních válců, či masážních míčků. Masáž jako taková, ať už klasická, či s pomůckou, může redukovat tzv. opožděnou svalovou bolest, která se může objevit cca 24 hodin po výkonu. Velice oblíbenou metodou, kterou sama ráda využívám, je dynamické baňkování. Kvalitní sadu masážních baněk najdete na našem webu.

Respektování vlastních limitů

Jednou z nejčastějších příčin zranění je přecenění vlastních schopností. Nepodceňujte únavu a případné varovné signály těla. Nebojte si dělat přestávky, zařaďte dostatek prostoru pro regeneraci a odpočinek. Většina zranění nastává ke konci dne, kdy je tělo unavené.

 

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice