Rehabilitace po operaci karcinomu prsu
Operace v oblasti prsou, zejména při závažné diagnóze jako je karcinom, je pro ženu velmi náročná. Karcinom prsu je nejčastějším typem rakoviny u žen vůbec, dle statistik WHO z roku 2020 touto diagnózou trpí 11, 7% onkologických pacientek. Nejen, že při operaci karcinomu prsu (ať už se jedná o ablaci prsu či odstranění jen části tkáně) dochází k zásadnímu fyzickému zásahu do těla, zároveň jde o zásah do psychické a emocionální roviny pacientky. Oblast prsou je přeci jen pro ženu velmi intimní a citově vázaná partie. Proto by se rehabilitace měla zaměřovat komplexně na fyzické, emocionální a sociální aspekty zotavení.
V článku níže si shrneme, jak k tělu přistupovat v jednotlivých fázích po operaci, jak pečovat o jizvu, na co se zaměřit v rámci následného návratu k pohybu a jak nejlépe zamezit nežádoucím možným komplikacím.
Pooperační fáze po operaci karcinomu prsu (0–2 týdny po operaci):
V této fázi je rozhodně nejzásadnější odpočinek. Tělo se po zásahu potřebuje pomalu regenerovat, je vhodné tedy odpočívat a omezit výraznější pohybovou aktivitu. Důležitým aspektem je prevence vzniku lymfedému (celkovému otoku končetiny na straně operace), zejména po operaci, při které byly odstraněny lymfatické uzliny v okolí podpaží. Lymfa pak může hůře odtékat, proto je důležité dodržovat pravidla, která nám pomohou se lymfedému vyhnout: nenosit na této končetině hodinky, prsteny, náramky, nebrat zde krev a neaplikovat injekce, nepřetěžovat tuto končetinu, polohovat ve vyvýšené poloze, nevystavovat končetinu výrazným teplotním změnám, pokusit se ji chránit před poraněním. Odtok lymfy lze také podpořit aplikací lymfotejpu.
Už v nemocnici je dobré začít s jemnou dechovou rehabilitací, která pomáhá zabránit plicním komplikacím při delším pobytu na lůžku. Také včasné cvičení s opravdu lehkou intenzitou je velmi důležité, zejména proto, aby nevznikly bolestivé stavy ramenního kloubu (např. syndrom zmrzlého ramene). Zásadní je udržení hybnosti ramene, takže je vhodné ho postupně začít dostávat do všech poloh, které zvládlo před operací. Důležité je protahování prsních svalů a péče o krční páteř a žebra. Se vším by měl pomoci fyzioterapeut daného zařízení. Neméně důležitá jsou také jemná cvičení rukou a prstů jsou důležitá pro udržení pohyblivosti a také podporu odtoku a vstřebávání tekutin, tímpádem i samotného hojení.
Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii po operaci karcinomu prsu tyto produkty:
Fáze po 2 týdnech od operace karcinomu prsu:
Zhruba po této době dochází k extrakci stehů, je tedy možné začít s péčí o jizvu. Aby jizva nezatuhla a nepůsobila problémy i ve vzdálenějších oblastech těla je důležité ji sprchovat vlažnou vodou jemným proudem, promazávat 2x denně (bambuckým máslem, měsíčkovou mastí, nesoleným sádlem..) a masírovat. Přes jizvu provádíme kruhové tahy, do hloubky. Popřípadě jizvu tvarujeme do písmene S a projedeme jí po celé její délce. Celé opakujeme klidně až 4-5x denně. Nikdy neodtahujeme okraje jizvy směrem od sebe. Celkově se jizva může hojit 3-6 měsíců, proto její terapii nepodceňujme. Oblíbené je i tejpování jizvy, zjeména například aplikace cross tejpů. K celkovému obnovení skluznosti a pohyblivosti fascií lze využít širokou nabídku fasciálních válců a míčků.
Následná rehabilitace spočívá v obnovení a udržování rozsahu ramenního kloubu, uvolňování měkkých tkání, stabilizace a posilování svalů trupu a ramen. Cílem je vrátit pacienta do plného provozu bez bolesti a jiných omezení. Intenzitu cvičení je třeba zvyšovat postupně, nejlépe pod dohledem fyzioterapeuta. Rehabilitace je klíčová nejen pro fyzické uzdravení, ale také pro obnovení sebevědomí a kvality života po operaci karcinomu prsu. Důležité je také naslouchat svému tělu a postupně zvyšovat zátěž podle svých možností.