Terapie akutního nebo pooperačního stavu kotníku

Kotník je jedním z nejzatěžovanějších kloubů lidského těla a jeho zranění patří mezi nejčastější úrazy pohybového aparátu. Akutní zranění kotníku může postihnout kohokoli – od profesionálních sportovců po běžné lidi při každodenních aktivitách. V následujícím článku a přiloženém videu si shrneme, jak si pomoci při akutních stavech v oblasti kotníku, ať už po operaci či po úraze.

Pomocí kinesiotapu můžeme pozitivně ovlivnit tok lymfy a tímpádem redukci otoku v oblasti. Pásku lepíme lymfaticky, vějířovitě, ve snesitelné poloze pro pacienta. Jednotlivé pásky lepíme bez napětí, kotvu umístíme nad oblast kotníku. Zažehlujeme jemně, s citem a ve směru lymfatického spádu, tedy od periferie k centru. Nejčastěji používáme dva lymfatické vějíře a jejich křížení by se mělo nacházet v místě poranění.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii při akutním stavu kotníku tyto produkty:

.
.
.
.

Na místo křížení lymfatického tejpu můžeme přikládat kryosáček, který nepřikládáme přímo na kůži, chladíme intervalově, 5-10 minut a potom až zhruba za 30 minut. Můžeme opakovat dle potřeby 4-6x denně v akutní fázi.

V následné fázi je potřeba pracovat zejména aktivně na stabilizaci struktur nejen kolem kotníku, ale na celé dolní končetině a trupu. Vzhledem k časté nestabilitě kotníku je možné, že se jeho případné podvrtnutí bude bez důkladné rehabilitace opakovat.