Termoterapie ve fyzioterapii a sportu

Termoterapie je široce využívaná metoda ve fyzioterapii a sportovní medicíně. Tento přístup využívá aplikaci tepla nebo chladu k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou například zranění svalů, kloubů a měkkých tkání. Termoterapie může být vhodným pomocníkem pro zmírnění bolesti, stimulaci krevního oběhu, uvolnění svalového napětí a celkovém urychlení procesu hojení.

Jak termoterapie funguje?

Existují dvě hlavní formy termoterapie: teplá terapie a studená terapie. Teplá terapie zvyšuje teplotu tkání, což vede k rozšíření krevních cév (tzv. vazodilataci). To zvyšuje průtok krve do postižené oblasti, čímž se zvyšuje přísun kyslíku a živin potřebných pro hojení. A pak také odvod metabolitů, neboli škodlivin, které je třeba odvést z dané oblasti a vstřebat. Teplá terapie se často používá pro chronická zranění a stavy, jako jsou artritida, bolesti svalů a kloubů, a tuhost kloubů. Metody zahrnují horké zábaly, horké koupele, horké komprese a parafínové zábaly. Studená terapie (kryoterapie) snižuje teplotu tkání, což způsobuje pravý opak, tedy zúžení krevních cév (vazokonstrikci). To snižuje průtok krve a pomáhá redukovat otoky a záněty.

Výraznou výhodou kryoterapie je zejména snížení bolesti při akutních stavech. Studená terapie je tedy účinná zejména při akutních poraněních, jako jsou podvrtnutí, natažení svalů a záněty. V rámci dlouhodobého užívání bývá její využití spíše kontraproduktivní, vzhledem k omezení přítoku krve do oblasti. Záleží však na konkrétním dávkování, jelikož po vazokonstrikci následuje vazodilatace, lze kryoterapii využít i při určitých chronických stavech.
Mezi metody patří ledové zábaly, ledové koupele, ledové komprese a chladící spreje. V dnešní době je také moderní celková kryoterapie, kryosauna.

 

16914-1

Kdy teplo a kdy chlad?

Po zranění může kombinace teplé a studené terapie urychlit proces hojení. Například studená terapie se aplikuje ihned po zranění ke snížení bolesti a otoku, zatímco teplá terapie se může použít v pozdějších fázích k podpoře regenerace. Pravidelné používání teplé terapie před tréninkem může pomoci uvolnit svaly a připravit tělo na fyzickou zátěž, což snižuje riziko zranění.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii tyto produkty:

.
.
.
.

Jak můžu termoterapii aplikovat?

Existuje mnoho pomůcek, které nám umožňují se pomocí termoterapie ošetřit samostatně. Patří mezi ně zejména gelové sáčky, které lze jak nahřívat, tak chladit. Dále se hojně využívá, zejména ve sportovní fyzioterapii, chladící sprej. Je skladný, jeho použití je velmi rychlé a účinné především na akutní bolesti drobných poranění. Správné použití teplé a studené terapie může výrazně přispět k rychlejšímu zotavení, lepšímu výkonu a celkové pohodě sportovců/pacientů. Je důležité, aby byla terapie vždy přizpůsobena individuálním potřebám a stavu pacienta.

 

19311-3

  Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice